stomatolog czy dentysta

Stomatolog czy dentysta. Jaka jest różnica?

Stomatolog” oraz „dentysta” to pojęcia, które są często stosowane jako synonimy. Tymczasem, terminy te odnoszą się do dwóch różnych obszarów. Stomatolog czy dentysta — jaka jest różnica? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym tekście.

Stomatolog a dentysta to nie to samo! Jakie jest pochodzenie tych słów?

Najważniejszą różnicę między obydwoma pojęciami można znaleźć już podczas analizy pochodzenia słów. Wyraz stomatolog najprawdopodobniej wywodzi się z greckiego „stoma”, co w tłumaczeniu na język polski oznacza jamę ustną. Oprócz zębów jama ustna obejmuje także m.in. błonę śluzową, przyzębie itp.

Z kolei słowo dentysta pochodzi od łacińskiego „dens” (ząb). Wynika stąd, że dentysta zajmuje się przede wszystkim schorzeniami zębów, bez „otoczki” w postaci pozostałych elementów jamy ustnej.

Z powyższych informacji wynika jasno, że stomatolog to specjalista, który ma szersze kompetencje niż dentysta. Takie podejście stosuje się m.in. w niektórych krajach członkowskich Unii Europejskiej oraz w Wielkiej Brytanii. A jak wygląda to w Polsce?

Stomatolog i dentysta a polskie przepisy

Podczas rozważań na temat tego, kim jest stomatolog oraz dentysta, warto sięgnąć do polskiego ustawodawstwa. Kwestie z tym związane reguluje między innymi Ustawa z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (Dz.U. 1997 nr 28 poz. 152).

Jest to ważne, ponieważ osoby, które ukończyły studia medyczne jeszcze przed 2002 rokiem, uzyskiwały formalny tytuł dr. stomatologa. Inaczej wygląda sytuacja po roku 2002: absolwenci są określani mianem dentystów.

Taki stan rzeczy oznacza, że na gruncie polskiego prawa różnica między obowiązkami stomatologa oraz dentysty nie istnieje. W gruncie rzeczy obydwa pojęcia odnoszą się do lekarza wyspecjalizowanego w leczeniu chorób jamy ustnej.

Dentysta-stomatolog zajmuje się w Polsce wykonywaniem takich prac jak np.:

  • badania profilaktyczne, usuwanie kamienia i osadu,
  • leczenie stanów zapalnych,
  • usuwanie ubytków próchnicowych,
  • wypełnianie ubytków wywołanych próchnicą,
  • obudowa utraconej/uszkodzonej tkanki zębowej,
  • leczenie tkanek, które otaczają zęby (paradontoza),
  • jeśli leczenie zęba jest niemożliwe — jego usunięcie.

Stomatolog czy dentysta. Podsumowanie

Podsumowując, różnica między stomatologiem oraz dentystą może być istotna, jeśli zamierzasz skorzystać z pomocy specjalisty poza granicami naszego kraju. W przypadku Polski to, czy w danym gabinecie pracuje osoba określająca się jako stomatolog, czy też jest to dentysta, nie ma większego znaczenia.

Podobne wpisy